پنجمین هدیه کره‌ای‌ها به ایران؛ خودزنی به افتخار مهمان

پنجمین هدیه کره‌ای‌ها به ایران؛ خودزنی به افتخار مهمان

مدافعان کره‌ای، عادت ندارند ایران را بدون سوغاتی به تهران برگردانند.
به گزارش وبسایت نود، کره جنوبی در سال‌های اخیر، به مقصدی پر رفت و آمد و پر از خاطرات خوب برای فوتبال ایران تبدیل شده است. تیم ملی بارها به این کشور سفر کرده و معمولا، دست خالی به تهران برنمی‌گردد. امروز هم مارک ویلموتس، برای اولین بار به عنوان سرمربی ایران روبروی کره جنوبی قرار گرفت و با یک تساوی، روند شکست ناپذیری تیم ملی مقابل کره‌ای‌ها را حفظ کرد.

علاوه بر نمایش خوب ایران مقابل کره جنوبی در این سال‌ها، نمی‌توان از هدیه‌های میزبان به تیم ملی گذشت. هدیه‌هایی که گاهی برد را به ایران دادند و گاهی، جلوی شکست‌مان را گرفتند. حدود 13 سال قبل، ایران با قلعه‌نویی برای بازی‌های انتخابی جام ملت‌های آسیا به سئول سفر کرد. تیم ملی تا دقایق پایانی، یک هیچ بازنده بود اما یک اشتباه عجیب از مدافع کره‌ای، بازی را به تساوی رساند. مدافع کره‌ای‌ها در شرایطی که دروازه‌بان‌شان برای مهار توپ خروج کرده بود خودش توپ را کنترل کرد و سپس به وحید هاشمیان لو داد. هاشمیان هم با یک ضربه چیپ، جلوی شکست ایران را گرفت.

بار دوم، آخرین بازی انتخابی جام جهانی 2010 بود. بازی‌هایی که ایران، به جام جهانی نرسید اما هدیه‌اش را از کره جنوبی دریافت کرد. زمانی که بازی بدون گل دنبال می‌شد، لی‌وون جائه روی سانتر نصرتی خروج اشتباهی داشت و به جای دفع توپ، آن را به بدن شجاعی کوبید و وارد دروازه شد. ایران با این گل می‌توانست به جام جهانی برسد اما دقایق آخر، گل مساوی را دریافت کرد.

چند ماه بعد، در یک بازی دوستانه کره‌ای‌ها باز هم یک گل برای مهمان ساختند. قبل از جام ملت‌های آسیا 2011، ایران و کره برای آمادگی بیشتر با هم بازی می‌کردند. مدافع کره‌ای، با یک پاس رو به عقب اشتباه توپ را تقدیم پژمان نوری کرد و موقعیتی طلایی برای او ساخت. پاس نوری و ضربه چیپ شجاعی، ایران را در سئول به پیروزی رساند.

چهارمین و مهمترین مورد، به بازی آخر انتخابی جام جهانی 2014 مربوط می‌شد. بازی به جای سئول، در اولسان برگزار شد. ایران برای صعود، فقط یک مساوی می‌ساخت اما نتیجه عجیب بازی ازبکستان و قطر، باعث شد تیم ملی برای رسیدن به جام جهانی محکوم به پیروزی شود. بردی که با هدیه میزبان بدست آمد. روی یکی از دفع توپ‌های تیموریان، قوچان‌نژاد با پرس مدافع کره جنوبی باعث اشتباه او و لو دادن توپ شد. گوچی توپ را از او گرفت و وارد دروازه کرد تا تیم ملی بعد از 8 سال دوباره به جام جهانی برسد.

در آخرین مورد هم کره‌ای‌ها بعد از قلعه‌نویی، قطبی و کی‌روش، مربی جدید ایران را با یک هدیه ویژه بدرقه کردند. کره جنوبی فاصله زیادی تا شکستن طلسم نبردن ایران نداشت اما کیم یونگ گوون، با باز کردن دروازه خودی نتیجه را عوض کرد. از حالا، سفر به سئول برای ویلموتس هم مثل مربیان قبلی تیم ملی، خاطره‌ای خوش خواهد بود.

منبع : نود تی وی