پرونده برانکو -پرسپولیس چگونه پیچیده شد

علی‌رغم توافقات حاصل شده برای پرداخت مطالبات پیشین، یک اشتباه بزرگ پرسپولیس و برانکو را وارد چالش حقوقی تکراری خواهد کرد و تنها راه حل موجود را فیفا و کمیته انضباطی این نهاد مشخص می‌کند.

به گزارش “ورزش ‌سه”، همانطور که پیش بینی می‌شد جدایی برانکو از پرسپولیس نتیجه چندان به خیری نخواهد داشت و حالا این مربی کروات به همراه دستیارانش می‌خواهد با شکایت از سرخ‌ها به فیفا علاوه بر دریافت مطالباتش، به دنبال قرارداد سال دومش با پرسپولیس نیز باشد.

اما در این بین باید یک فلش بک به گذشته نیز بزنیم. برانکو ایوانکوویچ به دلیل عدم دریافت به موقع مطالباتش علی‌رغم نامه‌های فراوانی که به مدیران ارسال کرد راهی عربستان و تیم الاهلی شد و حالا در پی دریافت بدهی خود از طریق مراجع قانونی است. او هفته گذشته وکیل خود را به باشگاه معرفی کرد تا پس از توافق کلی به دنبال دریافت بی دردسر مطالباتش باشد. راهی که به نظر می‌رسید چراغ سبز برانکو برای مذاکرات بهتر باشد و مدیران باشگاه می‌توانستند از آن برای گرفتن تخفیف از سرمربی سابق استفاده کرده و سپس باقی مانده قراردادش را پرداخت کنند. راه ایده‌آلی که مانع از ورود یک پرونده دیگر از این باشگاه به کمیته انضباطی فیفا می‌‎شد.

در این بین شنیده می‌شود که برخی از افراد حاضر در هیئت مدیره که به دنبال شکار این فرصت طلایی بودند، پس از جلسه با عرب و وکیل برانکو برای کسر مبلغ قابل توجهی به توافق رسیده و حاضر به پرداخت باقی مطالبات بودند. موضوعی که سود بسیاری برای پرسپولیس داشت و تمامی افراد حاضر در هیئت مدیره به دنبال این هدف بودند. تا به اینجا که باقی کار را به مسئول مربوطه واگذار کردند تا پس از برگزاری جلسه در دوبی با وکیل برانکو کلیه توافقات حاصل شود. اما در این بین یک اشتباه بزرگ، موضع سرمربی حال حاضر الاهلی را تغییر داد و حالا باشگاه در آستانه قرار گرفتن در چالشی بزرگ است. گویا بخش حقوقی پرسپولیس به دنبال این است به واسطه اسنادی که در خصوص پرداخت مطالبات برانکو در دست دارد، اینطور وانمود کند که این مربی علی‌رغم آماده بودن مطالباتش به قراردادی که داشته پایبند نبوده و به همین دلیل قراردادش را یک طرفه فسخ کرده و از دریافت پول معاف می‌شود.

اما اشتباه بزرگ اینجاست که برانکو با طی کردن مراحل قانونی و کاملا هوشمندانه از پرسپولیس جدا شده است. طبق قانون فیفا یک مربی اگر با دیر کرد و پرداخت معوقاتش مواجه شود، می‌تواند با ارسال نامه‌ هشدار گونه اهرم فشاری بر باشگاه بگذارد. طبق همان قانون مربی بعد از ارسال نامه سوم می‌تواند به صورت یک طرفه قراردادش را فسخ کرده و حتی درصدی از قرارداد سال آینده را نیز دریافت کند. موضوعی که برانکو به طور کامل آن را رعایت کرد و حالا برنده اصلی در این جنگ حقوقی مرد کروات است. موضوعی که هیئت مدیره به دنبال حل و فصل آن با گفت و گو بود اما یک اشتباه بزرگ همه چیز را تغییر داد.

حالا پرسپولیس به احتمال فراوان با پرونده حقوقی بزرگ دیگری رو به رو می‌شود. آن‌ها به راحتی می‌توانستند با مربی آرام به توافقی مثبت دست یابند و حالا باید درگیر مسائل مختلف انضباطی شوند و در آخر پول بزرگی را برای پرداخت به برانکو و دستیارانش آماده کنند. هیئت مدیره مثل باقی مسائل با تصویب مسائل کلی، اجرایی شدن این توافق را بر عهده ایرج عرب گذاشته است و باید دید او به همراه دیگر معاونان خود چگونه از پس این قضیه برمی‌آیند.

منبع : ورزش3