دلایل و موانع قهرمانی سپاهان؛ امیرخان و تاکتیک‌هایش

دلایل و موانع قهرمانی سپاهان؛ امیرخان و تاکتیک‌هایش

سپاهان را بعد از پرسپولیس، می‌توان یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی لیگ نوزدهم دانست.
به گزارش وب‌سایت نود، اگرچه لیگ برتر با برگزاری اولین بازی آغاز می‌شود اما دنبال کردن عملکرد تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات، بدنسازی و دوران آماده‌سازی هم می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت تیم‌ها را مشخص کند. این که کدام‌شان قرار است برای قهرمانی بجنگند و کدام به دنبال بقا هستند و رده‌های میانی جدول را بین چه کسانی باید تقسیم کرد. البته همیشه سورپرایزها هم سهم خود را دارند و نقش خود را ایفا می‌کنند.

در حال حاضر 5 تیم را می‌توان مدعی بالابردن جام برای فصل آینده دانست. پرسپولیس، استقلال، تراکتور،سپاهان و پدیده. هر کدام از آنها به دلایلی مدعیان اصلی فصل آینده هستند و البته با موانعی شاید نتوانند به این هدف برسند. آن دلایل و موانع چه هستند؟

سپاهان را بعد از پرسپولیس، می‌توان یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی لیگ نوزدهم دانست. تیمی که فصل گذشته هم تا آخرین هفته دست از تعقیب برانکو و شاگردانش برنداشت و در هر دو جام مدعی بود اما در نهایت نتوانست هیچ یک را به‌دست بیاورد. حفظ امیرقلعه‌نویی در اصفهان نشان می‌دهد که مسئولان سپاهان به دنبال این هستند که کار ناتمام فصل گذشته را تمام کنند.

شاگردان قلعه‌نویی به چه دلایلی می‌توانند جام بعدی را بالای سر ببرند و کار ناتمام خود را به پایان برسانند؟ چه موانعی باعث می‌شود رنگ جام امسال هم زرد نباشد؟

دلایل قهرمانی

ثبات کادرفنی: این فاکتور یکی از برتری‌های سپاهان نسبت به پرسپولیس و استقلال است. نیمکت این تیم در فصل نقل و انتقالات دچار تغییر نشده و قلعه‌نویی و کادرش در ادامه روند فصل گذشته کارشان را در سپاهان ادامه می‌دهند. قلعه‌نویی در این سال‌ها یکی از فاکتورهای تضمین شده موفقیت بوده است. روزهای بسیار خوب او در مربی‌گری مصادف شده با حضور برانکو در فوتبال ایران و به همین دلیل این روزهای خوب به جام منجر نشده است. حالا در غیاب برانکو، قلعه‌نویی امید زیادی دارد که از بهترین مربی ایرانی این سال‌ها به مربی قهرمان فصل آینده تبدیل شود.

افت احتمالی رقبا: برخلاف سپاهان، استقلال و پرسپولیس کادرفنی خود را عوض کردند و با تغییراتی مواجه شدند. این می‌تواند فرصتی طلایی برای سپاهان باشد که در هفته‌های ابتدایی که استراما و کالدرون در حال شناخت تیم خودشان هستند، قلعه‌نویی امتیازات را درو و در پایان فصل از آنها برداشت کند.

نقل و انتقالات موفق: بهترین خبر برای سپاهانی‌ها در فصل نقل و انتقالات ماندن کی‌روش بود. بازیکنی که ساز جدایی سرداده و حتی تیم‌هایی به عنوان مقصد بعدی‌اش مطرح شده بود در سپاهان ماند. اتفاقی خوب برای هر دو طرف. کی‌روش در تیم دیگری به جز قلعه‌نویی شاید نمی‌توانست عملکرد درخشانی داشته باشد و قلعه‌نویی هم بدون کی‌روش نمی‌توانست ارسال‌هایش را وارد دروازه حریفان کند. البته خبرهای خوب برای سپاهانی‌ها به کی‌روش محدود نشد. آن‌ها خریدهای بسیار خوب و اصولی داشتند. تیمی که سیاوش یزدانی را به عنوان یکی از بهترین مدافعان لیگ از دست داد سراغ ولسیانی یکی دیگر از بهترین‌ها رفت. آنها همچنین محمد منصوری مدافع باکیفیت پدیده‌ای ها را هم جذب کردند. محمدرضا حسینی هم یکی از بمب‌های نقل وانتقالاتی بود که قبل از دست به کار شدن سرخابی‌ها از ذوب آهن به تیم همشهری پیوست.

موانع قهرمانی

استراتژی ثابت: سپاهان برای فصل آینده یک تاکتیک دارد. بازی هوایی و کی‌روش و گل. البته این تاکتیکی است که امیرقلعه‌نویی سال‌هاست از آن بهره می‌برد. تاکتیکی که بعضی مواقع با انتقاد شدید مربیان حریف مواجه می‌شود اما تا زمانی که عمل می‌کند و ضد تاکتیک آن مانع از موفقیتش نمی‌شود می‌توان از آن استفاده کرد. اگر مربیانی مانند برانکو پیدا شوند که بتوانند آن را خنثی کنند شاید چند امتیاز از دست رفته، مانند فصل گذشته مانعی باشد برای قهرمانی. این فصل حریفان، کی‌روش و تاکتیک سپاهان را بیش از همیشه می‌شناسند و اگر قلعه‌نویی نتواند اتفاق جدیدی را به تیمش اضافه کند شاید این مساله بتواند آنها را دچار مشکل کند.

حاشیه‌ها: تیمی مانند سپاهان کمتر از استقلال و پرسپولیس و حتی تراکتورسازی شاید در معرض حاشیه باشد اما حضور قلعه‌نویی می‌تواند این احتمال را بالاتر ببرد. بیانیه‌های باشگاه سپاهان، درگیری‌هایی که در بعضی از بازی‌های آنها به خصوص بازی با پرسپولیس اتفاق افتاد و مسائلی این‌چنینی می‌تواند تمرکز تیم اصفهانی را روی قهرمانی کم کند. به هر حال حضور قلعه‌نویی در هر تیمی توجهات را روی آن تیم افزایش می‌دهد.

منبع : نود تی وی