فرودگاه چابهار ؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه چابهار، فرودگاهی کوچک در شهرستان کنارک است که به‌دلیل فاصله نزدیک با بندر راهبردی چابهار، پروازهای فراوانی ازطریق آن انجام می‌شوند.

فرودگاه چابهار ؛ معرفی فرودگاه های ایران

چابهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان و تنها بندر اقیانوسی ایران است. لنگرگاه بندر چابهار قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب‌های آزاد است.

به‌دلیل موقعیت استراتژیک بندر چابهار به‌عنوان قلب تجاری سواحل مکران، این منطقه یکی از مناطق آزاد هفت‌گانه ایران محسوب می‌شود و وجود شبکه حمل‌و‌نقل زمینی و هوایی بسیار ضروری است. در حال حاضر، کلیه رفت و آمدهای هوایی به این منطقه ازطریق فرودگاه چابهار (واقع در شهرستان کنارک) انجام می‌گیرد.

طبق آمار اعلام شده از سوی مسئولان ارشد فرودگاه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ تعداد ۱۰۷۳۶ نفر مسافر (۹۵۴۹ مسافر ورودی و ۱۰۷۳۶ مسافر خروجی) توسط پنج شرکت هواپیمایی و ازطریق فرودگاه چابهار جابه‌جا شده‌اند.

فرودگاه چابهار فرودگاهی کوچک در شهرستان کنارک است که به‌دلیل فاصله نزدیک با بندر راهبردی چابهار، رفت‌و‌آمد فراوانی در آن صورت می‌گیرد. از آنجایی‌که این فرودگاه، به‌دلیل کمبود امکانات و مساحت اندک، گنجایش و توانایی خدمت‌رسانی در این منطقه مهم را ندارد، قرار است به‌زودی فرودگاه بین‌المللی چابهار در منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار ساخته شود.
پایانه‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه چابهار دارای دو پایانه مجزا برای پروازهای داخلی و بین‌المللی، دو باند پروازی به طول ۳۷۸۵ و ۲۷۴۳ متر و به عرض ۴۵ متر است. از این‌رو، امکان نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر مانند ایرباس 380 در آن وجود دارد. همچنین، باند فرودگاه چابهار برای انجام پروازهای شب نیز تجهیز شده است.

 

منبع : کجارو