محبوب ترین موزه های دنیا در سال ۲۰۱۷؛ از موزه ملی چین تا موزه هنر متروپولیتن

اخیرا فهرستی از محبوب‌ترین موزه‌های دنیا در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است. در این فهرست نام موزه‌های مشهور دنیا، از جمله لوور، متروپولیتن، ارمیتاژ و موزه ملی چین به چشم می‌خورد. این موزه‌ها در سال گذشته میلیون‌ها بازدیدکننده داشته‌اند.

محبوب ترین موزه های دنیا در سال ۲۰۱۷؛ از موزه ملی چین تا موزه هنر متروپولیتن

موزه لوور در سال ۲۰۱۶ به رتبه سوم فهرست پربازدیدترین موزه‌های دنیا سقوط کرد، اما در سال ۲۰۱۷ به رتبه اول این فهرست بازگشته است.

این موزه فوق‌العاده، محل نگه‌داری آثاری چون «تندیس ونوسِ میلو»، «پیروزی بال‌دار ساموتراس» و نقاشی مشهور لئوناردو داوینچی «مونا لیزا» است. در سال ۲۰۱۷ بازدیدکنندگان موزه لوور ۸٫۱ میلیون نفر بوده است که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۶، تقریباً ۱۰ درصد افزایش داشته است.

این ارقام در دوازدهمین نشست سالانه راهنمای موضوعی و راهنمای موزه‌ها میان موسسه سرگرمی موضوعی و AECOM منتشر شد.

گردشگری پاریس پس از آسیبی که از طریق بدی آب و هوا و ترس امنیتی به این صنعت وارد شد، در سال ۲۰۱۷ بهبود پیدا کرد. احتمالا علاوه بر این بهبودی، نمایشگاه «ورمیر و استادان نقاشی» هم در افزایش بازدیدکنندگان لوور نقش به سزایی داشته است.

موزه ملی چین در پکن که در سال ۲۰۱۶ به جای لوور در رتبه اول محبوب‌ترین موزه‌ها قرار گرفت، در سال فهرست سال ۲۰۱۷ با یک پله سقوط در رتبه دوم قرار دارد.

موزه هوافضای واشنگتن دی سی و موزه هنر متروپولیتن نیویورک، هر کدام با ۷ میلیون بازدیدکننده در رتبه سوم قرار گرفتند.

به طور کلی، بازدیدکنندگان جهانی موزه‌ها در سال ۲۰۱۷ تقریباً ثابت و با افزایش ۰/۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ مواجه بوده است. در سال ۲۰۱۷، برترین موزه‌ها در مجموع ۱۰۸ میلیون بازدیدکننده داشته‌اند.

با این حال، موزه‌های منطقه‌ای به اعتبار عملکرد قوی در آسیا و ورودی‌های جدید و محبوب، با رشد ۵ درصدی روبه‌رو بودند.

بااینکه موزه ملی جدید فرهنگ و تاریخ آمریکا و آفریقا در واشنگتن با ۲/۴ میلیون بازدیدکننده در فهرست ۲۰ موزه برتر دنیا گنجانده نشده است، اما تأثیر قابل‌توجهی بر مجموع بازدیدکنندگان موزه‌ها در آمریکای شمالی داشته است. این موزه موجب افزایش ۳ درصدی بازدیدکنندگان موزه‌های برتر آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۷ شده است.

هفت تا از ۲۰ موزه‌ای که در فهرست جهانی به ثبت رسیده‌اند، در چین قرار دارند. موزه‌های آسیا با ۱۱ درصدی رشد سالانه، سریع‌ترین روند رشد در سال ۲۰۱۷ را رقم زدند.

در ادامه می‌توانید تصاویر و توضیحات کوتاهی از ۲۰ موزه برتر دنیا را تماشا کنید.
۲۰. مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو، پاریس

معماری جالب مرکز ژرژ پمپیدو، اثری از رنزو پیانو و ریچارد راجرز است. طبق فهرست موزه‌ای که انجمن سرگرمی موضوعی و AECOM منتشر کردند، این موزه از میان محبوب‌ترین موزه‌های جهان در رتبه ۲۰ قرار دارد.
۱۹. موزه ویکتوریا و آلبرت، لندن

یکی از پیشروان هنر و طراحی در جهان، موزه ویکتوریا و آلبرت است که در فهرست ۲۰ موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۷ قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ یک محوطه‌ی باز و ورودی جدید به این موزه اضافه کردند و به همین دلیل با افزایش ۲۵ درصدی بازدیدکنندگان روبه‌رو شد.
۱۸. موزه ملی تاریخ آمریکا، واشنگتن

موزه ملی تاریخ آمریکا متعلق به موسسه اسمیتسونین و محل نگه‌داری بیش از سه میلیون اثر هنری، از جمله عروسک‌های «نمایش ماپت» (The Muppet Show) است.
۱۷. موزه ملی مرکز هنر رینا سوفیا، مادرید

موزه رینا سوفیا، دارای بیش از ۲۰٬۰۰۰ اثر متعلق به اواخر قرن ۱۹ تا زمان حال است.
۱۶. موزه علوم و فناوری چین، پکن

این موزه نوآورانه در سال ۲۰۱۷، حدود ۴ میلیون بازدیدکننده را به خود جذب کرد.
۱۵. موزه ارمیتاژ، سنت پترزبورگ

موزه ارمیتاژ در سال ۱۷۶۴ به منظور محل نگهداری مجموعه‌ای ساخته شد، که توسط ملکه روسیه، کاترین کبیر جمع‌آوری شده بود. در حال حاضر بیش از سه میلیون اثر هنری و مصنوعات فرهنگی در این موزه نگه‌داری می‌شود.
۱۴. موزه تاریخ طبیعی، لندن

موزه تاریخ طبیعی لندن دارای ۸۰ میلیون نمونه از یک دوره ۴/۵ میلیارد ساله از زمان شکل‌گیری منظومه شمسی تا امروز است.
۱۳. کاخ موزه ملی، تایپه

کاخ موزه باشکوه تایوان، محل نگهداری مجموعه‌ای از آثار باستانی چین است.
۱۲. موزه تاریخ طبیعی آمریکا، نیویورک

موزه تاریخ طبیعی آمریکا در سال ۱۸۶۹ تأسیس شد و فرهنگ و تمدن انسان، دنیای طبیعی و جهان را به نمایش می‌گذارد.
۱۱. گالری ملی، لندن

گالری ملی پرتره لندن، محل یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های نقاشی جهان و دارای آثار برجسته نقاشان اروپای غربی است.
۱۰. گالری ملی هنر، واشنگتن

باغ مجسمه‌ی گالری ملی هنر، یکی از محبوب‌ترین مکان‌های بازار ملی است. این موزه بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ اثر دارد که روند توسعه هنر غربی را به نمایش می‌گذارند.
۹. تیت مدرن، لندن

از زمان افتتاح آن در سال ۲۰۰۰ تاکنون، تیت مدرن لندن بیش از ۴۰ میلیون بازدیدکننده داشته است. در سال ۲۰۱۶، بخش هنر مدرن و معاصر بین‌المللی در این موزه افتتاح شد.
۸. موزه بریتانیا، لندن

موزه بریتانیا که در سال ۱۷۵۳ تأسیس شد، اولین موزه ملی عمومی در جهان بود. این موزه محل نگه‌داری «سنگ رزتا» (Rosetta Stone) و بسیاری دیگر از آثار برجسته و هنری است.
۷. موزه ملی تاریخ طبیعی، واشنگتن

این موزه متعلق به موسسه اسمیتسونین، دارای بیش از ۱۲۶ میلیون نمونه و مصنوعات فرهنگی از جمله ۳۰ میلیون حشره و ۴۰۰ هزار عکس است.
۶. موزه علوم و فناوری شانگهای

موزه علوم و فناوری شانگهای در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد. این موزه در سال ۲۰۱۷، میزبان ۶/۴ میلیون بازدیدکننده بوده است.
۵. موزه واتیکان، واتیکان

موزه‌ واتیکان دارای آثار هنری و فرهنگی است که پاپ‌ها در طول قرن‌ها جمع‌آوری کرده‌اند.
۳. موزه متروپولیتن، نیویورک

موزه متروپولیتن در سال ۱۸۷۰ تأسیس شد. مجموعه‌های «مت» (Met) دارای آثار هنری با قدمت بیش از ۵٬۰۰۰ سال از سراسر دنیا در این موزه نگه‌داری می‌شوند و نمایشگاه‌های آثار برجسته‌ی مصر را هم پوشش می‌دهد.
۳. موزه ملی هوافضا، واشنگتن

موزه ملی هوافضا، یکی دیگر از موزه‌های متعلق به موسسه اسمیتسونین است که هواپیماها و سفینه‌های فضایی تاریخی را به نمایش می‌گذارد.
۲. موزه ملی چین، پکن

موزه ملی چین، محبوب‌ترین موزه جهان در سال ۲۰۱۶ بود که در سال ۲۰۱۷ با ۸ میلیون بازدیدکننده در رتبه‌ی دوم قرار گرفته است.
۱. موزه لوور، پاریس

موزه لوور فرانسه در سال ۲۰۱۶ در رتبه سوم فهرست محبوب‌ترین موزه‌های جهان قرار داشت، اما در سال ۲۰۱۷، بار دیگر به عنوان محبوب‌ترین موزه جهان به رتبه اول بازگشت. در سال ۲۰۱۷، بازدید از این موزه با ۸/۱ میلیون بازدیدکننده با حدود ۱۰٪ افزایش همراه بوده است.

 

منبع : کجارو