لغو پرواز تهران زابل و برعکس به دلیل توفان

۲ پرواز صبح امروز تهران- زابل و زابل- تهران به دلیل کاهش دید ناشی از توفان گرد و خاک در منطقه سیستان لغو شد.

لغو پرواز تهران زابل و برعکس به دلیل توفان

مسئول روابط عمومی اداره کل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان گفت:

۲ پرواز صبح امروز تهران- زابل و زابل- تهران به دلیل کاهش دید ناشی از توفان گرد و خاک در منطقه سیستان لغو شد.

حمیدرضا پارسا روز دوشنبه بیان کرد:

پرواز هواپیمای شرکت ماهان قرار بود بعد از ترک فرودگاه مهرآباد ساعت ۷:۴۵ دقیقه امروز وارد فرودگاه زابل شود و ساعت ۸:۳۰ دقیقه به مقصد تهران حرکت کند. با توجه به کاهش شدید دید افقی ناشی از توفان گرد و خاک در منطقه سیستان پرواز این مسیر لغو شد.

وی تصریح کرد:

هر هفته پرواز شرکت‌های مختلف از جمله هواپیمایی زاگرس، ایران ایر، آسمان، ماهان و قشم ایر از فرودگاه بین‌المللی زاهدان به نقاط مختلف کشور انجام می‌شود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت:

توفان همراه با گرد و خاک میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان‌های شمالی استان شامل زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون (منطقه سیستان) را صبح امروز به بیش از ۳۹ برابر حد مجاز و افزون بر ۱۰ برابر حالت خطرناک رساند.

حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است و غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت به پنج هزار و ۹۲۹ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده است.

سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در این مدت در سیستان به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسید که ضمن کاهش کیفیت هوا دید افقی را در شهرستان‌های زهک و زابل به ترتیب به ۱۰۰ و ۴۰۰ متر کاهش داد.

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان تا پایان هفته تداوم دارد.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت:

برای نوار شرقی (میرجاوه تا سراوان) و غربی (شوره گز تا فنوج) نیز در این مدت علاوه بر افزایش غبار، وزش باد و گرد و خاک با شدت کمتر پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایرنا استان سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشک‌سالی ۱۸ ساله و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان و گرد و غبار روبروست که بعضاً سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می‌شود.

 

منبع : کجارو